Forum www.bs.xup.pl Strona Główna

Forum serwera Neverwinter Nights: EE - Bursztynowe Szlaki
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Słowiańskie ciekawostki!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bs.xup.pl Strona Główna -> Karczma Gościrady
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Neko-himeDołączył: 03 Sty 2019
Posty: 8

PostWysłany: Nie Sty 06, 2019 12:58 am    Temat postu: Słowiańskie ciekawostki! Odpowiedz z cytatem

Pomyślałam, że można by zebrać różne ciekawostki dotyczące zachowania i obyczajów Słowian dla naszego Semkowego Plemienia Smile Zawsze postacie i świat wydają się ciekawsze, im są bogatsze. Wiadomo, że tylko się na Słowianach wzorujemy, ale dawną kulturę warto chronić od zapomnienia!

- Nietypowym zwyczajem Słowian było wybieganie z domu, wrzeszczenie, walenie w co się tylko nawinęło pod ręką i ogólnie robienie jak najwięcej hałasu, żeby odstraszyć chmurniki Very Happy

- Ciekawym "wynalazkiem" były słowiańskie łaźnie, budowane z drewna. Szpary zatykano mchem. W środku budowano piec z kamienia, który nagrzewano, nad nim wycinano okienko dla ujścia dymu. Kiedy piec się już nagrzał zatykano okienko, lano na piec wodę i smagano się rózgami dla oczyszczenia organizmu.

- Dawniej sądzono,że nieboszczyk tak jak i żywi potrzebuje pożywienia w związku z tym całymi rodzinami wybierano się na groby bliskich urządzając tam "obiatę". Zwyczaj palenia świec na grobach również jest zwyczajem słowiańskim.

- Słowianie wierzyli że w każdym domu mieszka ubożę ( słowiański odpowiednik skrzata ) zostawiano mu na noc w miskach mleko i inne produkty by zaskarbić sobie jego przychylność.

- Wśród dawnych Słowian dopuszczana była poligamia, która objawiała się tym, że jeden mężczyzna mógł mieć więcej niż jedną żonę. Ale wielożeństwo zdarzało się wyłącznie wśród najwyższych warstw społecznych. Niższe praktykowały monogamię. Pierwsza żona, poślubiona uroczyście była żoną główną, "małżoną". Żony późniejsze były nazywane "popaśnicami".

- Wschód słońca na ziemiach polskich witano obnażaniem głowy i modlitwą. Południe czczono kłaniając się obróciwszy się w stronę południową. Deifikacja słoneczna obejmowała zakaz pokazywania słońca palcem, ustawiania się doń plecami podczas żniw.

- W sprawie obyczajowości seksualnej Słowian niech świadczy fakt Święta Kupały, które zwyczajowo określane było także jako święto płodności. Jakkolwiek w przypadku instytucji związku małżeńskiego u Słowian zauważyć można było pełen rygor, to w tym dniu społeczność mogła sobie pozwolić na wiele więcej. Naturalnie, mowa tutaj o osobach nie będących w związkach, ale raczej o tych, które do związków się przygotowywały Very Happy
_________________
"Wiecie jak to jest z kotami: nie mają właścicieli, tylko służbę"

Phyllis Christine Cast
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
LarefDołączył: 03 Sty 2019
Posty: 7

PostWysłany: Nie Sty 06, 2019 1:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sobótka - – polska nazwa dużych ognisk palonych podczas świąt: w noc świętojańską, w Noc Kupały, w wigilię św. Piotra i Pawła, w okresie Zielonych Świątek oraz Wielką Sobotę. Palenie sobótek połączone było z obrzędami i tańcami.


Jakby ktoś chciał posłuchać nieco folku: https://www.youtube.com/watch?v=dZWM6PNVvqo

Swoja droga fajny temat, może jeszcze jakiś z muzyką folk/słowiańską by sie przydał.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Neko-himeDołączył: 03 Sty 2019
Posty: 8

PostWysłany: Nie Sty 06, 2019 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- Uroczyste nadanie imienia we wspólnocie słowiańskiej następowało dopiero, gdy dziecko miało od 7 do 12 lat. Do tego czasu pociecha nosiła imię ochronne, które miało je zabezpieczyć przed zainteresowaniem sił demonicznych.

- Z wkraczaniem w wiek dorosły są związane dwa słowiańskie obrzędy inicjacyjne, do których przystępowali chłopcy lub dziewczęta w odpowiednim wieku. Mowa tutaj o chłopięcych postrzyżynach i dziewczęcych zaplecinach / wiankowinach, które były symbolicznym wkroczeniem w wiek męski lub kobiecy. Od tego czasu chłopcy byli przyuczani do typowo męskich zajęć, takich jak: polowanie, wojaczka, rzemiosło i rola, zaś dziewczęta stawały się pannami — dziewczętami przygotowywanymi do przyszłego zamążpójścia. Obu tym obrzędom towarzyszyły spotkania i uczty.

- Nadawane w czasie postrzyżyn lub zaplecin imię pełniło funkcję wróżby i życzenia, samospełniającej się przepowiedni. Imiona te były silnie powiązane z magią i ówczesnymi zwyczajami.

- W kultach religijnych ofiara to obok modlitwy najpowszechniejsza forma oddawania czci siłom wyższym. Dawni Słowianie ofiarowywali bogom przeważnie płody rolne oraz zwierzęta, zazwyczaj w formie produktów spożywczych przeznaczonych na rytualną ucztę, podczas której ludzie ucztują w boskim towarzystwie.

- Potrzeba oddawania czci siłom wyższym jest starsza od zwyczaju stawiania bogom okazałych świątyń. Nim dawni Słowianie nauczyli stawiać się urokliwe chramy i kąciny, poganie czynności kultowych dokonywali w specjalnie wydzielonych obszarach leśnych, tzw. świętych gajach.
_________________
"Wiecie jak to jest z kotami: nie mają właścicieli, tylko służbę"

Phyllis Christine Cast
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KerisDołączył: 03 Sty 2019
Posty: 7

PostWysłany: Pon Sty 07, 2019 6:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wigilia Wielkiej Nocy to zwyczaj jeszcze przedchrześcijański, Wyglądał bardzo podobnie jak dzisiaj:
-bóg się rodził (na nowo) co roku z tym że był to Swarog (Swarożyc)- bóg słońc(a/e)
-12 potraw wielkanocnych symbolizowało 12 miesięcy ( najlepiej gdy dana potrawa pochodziła z plonów zebranych przypisanego danego miesiąca ).
-Sianko pod obrus także się pojawiało
-Dodatkowe nakrycie było przeznaczone duchom/przodkom (nie nieoczekiwanemu gościowi jak dziś)
_________________
(╯ ͠° ͟ل͜ °)╯︵ ┻━┻
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Neko-himeDołączył: 03 Sty 2019
Posty: 8

PostWysłany: Pon Sty 07, 2019 5:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- Słowianie lubowali się w długich włosach i brodach, często nosili na głowie opaski, a ich nakryciem wierzchnim była długa szata. I to właśnie ona pokazywała stan „portfela” Słowianina. Im szata była grubsza, tym człowiek był bogatszy, bo stać go było na dużą ilość materiału. Dodatkowo „w modzie” były wisiorki, bransolety i przeróżnego rodzaju amulety.

- Ciekawym zjawiskiem jest też moralność Słowian. Otóż (wg kronik) każdy miał OBOWIĄZEK przyjąć z największym szacunkiem przybysza z obcego kraju. Jednak taki obcy nie przebywał u jednego cały czas i po jakimś czasie przenosił się do innego Słowianina. I jeśli się tak zdarzyło, że ów podróżnik poskarżył się nowemu gospodarzowi na starego, że był niezbyt dobrze traktowany, to Słowianin miał obowiązek stanąć w obronie swego gościa. Wszystko po to, by przybysz z daleka czuł się jak najlepiej! Very Happy

- Bardzo ważną rolę w życiu starożytnych Słowian odgrywała muzyka. Ludzie posługiwali się standardowymi instrumentami np. bębnami, gontowymi gęślami, fujarkami, no i oczywiście głosem.

- Podstawą wiary Słowian była harmonia z naturą, życie zgodne z jej rytmem i radowanie się. Przyroda była dla nich mądrością i magią i w niej widzieli boskość. Nie rozumieli wzorców ascezy i umęczania się, lansowanych przez wiarę chrześcijańską.

- Mimo że na codzień obyczaje seksualne nie były aż tak restrykcyjne jak w późniejszych czasach chrześcijańskich, to podczas Nocy Kupały zanikały już wszelkie granice. Dowolna ilość partnerów i konfiguracji nie była niczym nienaturalnym ani niepożądanym, a dopuszczalnym i wzmocnionym litrami piwa i miodu pitnego. Stąd też "szukanie kwiatu paproci" - piękne określenie na... seks na polanie lub w lesie Razz
_________________
"Wiecie jak to jest z kotami: nie mają właścicieli, tylko służbę"

Phyllis Christine Cast
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Qiuster
BudowlaniecTEST


Dołączył: 07 Sty 2019
Posty: 15

PostWysłany: Wto Sty 08, 2019 4:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- Noc Kupały była również możliwością na dokonanie "mezaliansu" i zaślubiny między parą, której rodziny nie zgodziłyby się na ceremoniał w normalnych warunkach. Jeśli dziewczyna nie była nikomu narzeczona, mogła ze swym lubym ukartować, by ten na pewno wyłowił jej wianek i tym sposobem - jeśli wrócił on i zidentyfikował wybrankę po swej zdobyczy - połączyć się w parę w zgodzie z obyczajem. Tej samej nocy mogli też udać się na samotny spacer po lesie, celem właśnie owego "poszukiwania kwiatu paproci" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

- Księżyc był dawniej określany przez Słowian żeńskim mianem "łuna", tym samym kojarzono go ze zmysłowością, płodnością i szeroko rozumianą kobiecością. Lunula - wisiorek w kształcie półksiężyca, którego nazwa pochodzi od ww. księżyca, był popularnym kobiecym amuletem, pełniącym zarówno manifestację kobiecości, jak i stanowiącym ochronę przed szeroko rozumianym złem.

- Znanym wśród wczesnośredniowiecznych Słowian zwyczajem było... niewolnictwo. Specyficzne, niespotykane raczej nigdzie indziej - bowiem dotyczyło jeńców wojennych. Takowi odpracowywali swoją obecność w okresie dwóch lat, po czym stawali przed wyborem - zostawali członkami lokalnej społeczności lub też... mogli swobodnie odejść.

- Wspomniane długie włosy, noszone swobodnie, podtrzymywane jedynie przez przepaskę, były najlepszym dowodem na to jak ceniono w społeczności wolność i swobodę.

- Imiona słowiańskie mogły stanowić zarówno pozytywną wróżbę, której spełnienia rodzic pragnął dla dziecka, jak i jej zupełne przeciwieństwo, celem uchronienia dziecka od zła (patrz: Bezdar itp)

- Boskość i magia była przez Słowian rozumiana całkiem dosłownie - rozsiane po wsiach i lasach święte miejsca były powszechnie spotykane, demon mógł zamieszkiwać praktycznie każdy głaz, gaj czy uschnięte drzewo, nie mówiąc już o obfitujących w życie domowych ogniskach.

- Pierwszy grunt pod późniejszą kastę szlachecką na terenach słowiańszczyzny podłożyli plemienni drużynnicy, ewoluując najpierw w rycerzy, później pełnoprawną szlachtę, a nawet magnaterię. Od samego początku cieszyli się również powszechnym szacunkiem w społeczeństwie (grodzie).

- Wierzono, że strzygi dręczyły ludzi ogarniętych koszmarami poprzez siedzenie im na piersi podczas snu i wysysanie nadmiaru krwi.

- Co do wysysania krwi, słowiański wampir ma niewiele wspólnego z potworem, którego wylansowały nam media. Nasz przaśny ssak był raczej... rozczarowujący bo trafniejszym porównaniem byłby przerośnięty komar.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Neko-himeDołączył: 03 Sty 2019
Posty: 8

PostWysłany: Sob Sty 12, 2019 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- Dawni Słowianie byli bardzo blisko przyrody, czego najlepszym dowodem jest to, że najważniejsze święta słowiańskie miały związek z cyklem przyrody: zmianami pór roku i przesileniami. Nowy rok wśród Słowian rozpoczynał się wiosną, kiedy to przyroda budziła się do życia, zaś kończył się wraz z zimą. Każda pora roku wiązała się z pewnymi zwyczajami i rytuałami.

- Pierwszym ważnym rytuałem było spalenie lub utopienie Marzanny – kukły będącej symbolem słowiańskiej bogini zimy o tym samym imieniu. Czasem dla lepszego efektu dokonywano nawet obu tych czynności: Marzannę wpierw podpalano, a następnie wrzucano ją do wody.

- Tak jak z zimą kojarzona była Marzanna, tak z wiosną kojarzeni byli Jaryło i Jarowit. Po rozpoczęciu Jarych Godów, mężczyźni rozpalali ogniska na wzgórzach, by przywołać w ten sposób możliwie najwięcej ciepła i słońca. Zbierano też wierzbowe i leszczynowe witki, z których robiono tzw. wiechy - pęki gałęzi i kwiatów zatykanych na dachach nowych budynków.

- Ważną częścią Jarego Święta było malowanie jajek, które symbolizowały energię, radość życia i urodzaj w nowym roku wegetacyjnym. Obchodzono też Śmigus i Dyngus - rytuały oczyszczające, przynoszące siłę i zdrowie. Śmigus polegał na smaganiu się nawzajem rozkwitłymi witkami, zaś Dyngus na polewaniu się wodą.

- Innym ważnym punktem kalendarza dawnych Słowian było Stado, przypadające w okolicach maja, związane zapewne z kultem płodności. W czasie Stada urządzano igrzyska ku czci bogów.

- Na czas przesilenia letniego przypadało Święto Kupały.

- Z pełnią lata wiązały się również zażynki, które przypadały na porę rozpoczęcia żniw.

- Na przełom lata i jesieni przypadało tzw. Święto Plonów, które po dziś dzień mocno utrzymuje się w kulturze ludowej za sprawą tzw. dożynek.

- Szczególnym dla dawnych Słowian czasem był przełom października i listopada, czas słynnych Dziadów.

- Na czas zimowego przesilenia przypadały Szczodre Gody, Święto Zimowego Staniasłońca.
_________________
"Wiecie jak to jest z kotami: nie mają właścicieli, tylko służbę"

Phyllis Christine Cast
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bs.xup.pl Strona Główna -> Karczma Gościrady Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


xup.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

darmowe fora | bitcoin vanity address generator | bitcoin | bitcoin paper wallet | darmowe fora phpbb | bitcoin wallet | bitcoin easy wallet | bitcoin wallet address