Forum www.bs.xup.pl Strona Główna

Forum serwera Neverwinter Nights: EE - Bursztynowe Szlaki

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Źródła o słowiańszczyźnie oraz średniowieczu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bs.xup.pl Strona Główna -> Karczma Gościrady
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
blash
Administrator

PostWysłany: Sob Sty 05, 2019 1:35 pm    Temat postu: Źródła o słowiańszczyźnie oraz średniowieczu Odpowiedz z cytatem

Jak ktoś ma jakieś ciekawe linki do stron, źródła opowiadań, wierszy, darmowe e-booki, może jakieś ksiażki historyczne o słowianach i średniowieczu - poproszę o podzielenie się Smile

Aktualnie poszukuję jeszcze większej liczby źródeł inspiracji - będę wdzięczny za pomoc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Neko-hime

PostWysłany: Sob Sty 05, 2019 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajny temat Smile Też obecnie rozczytuję się w książkach o takiej tematyce. Polecam gorąco:

"Bożęta i my" - Ewa Nowacka - Zbiór gawęd na temat postaci polskiego folkloru, ze wszystkimi ich realnymi i domniemanymi cechami, mitycznymi i rodzinnymi koneksjami, życiorysem i następującymi w miarę upływu lat przemianami.

"Mitologia Słowian" - Aleksander Gieysztor

"Stara Baśń" - Józef Ignacy Kraszewski - Powieść Kraszewskiego, która przenosi nas w czasy dawnej Słowiańszczyzny. Nawiązuje do staropolskich podań i legend, a jej akcja rozgrywa się przed powstaniem państwa polskiego na ziemiach plemienia Polan.

"Dzikowy Skarb" "Ojciec i syn"- Karol Bunsch - Cudowna! Rozpoczyna cykl powieści piastowskich. Akcja utworu, nakreślona na barwnym tle obyczajowym, wpleciona jest w historyczne wydarzenia z czasów panowania Mieszka I i jego walki z Niemcami. Zachwyca nie tylko cudowna panorama historyczna, ale przede wszystkim losy bohaterów.

Phyllis Christine Cast
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Qiuster

PostWysłany: Wto Sty 08, 2019 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zważywszy na ogrom pracy przygotowawczej polecam choćby "Krzyżacy" Sienkiewicza albo inne jego książki które się datuje na interesujący nas okres Smile

Z podobnego powodu jeśli ktoś jeszcze nie ruszał naszego przaśnego Wiedźmina, to najwyższa pora - w odróżnieniu od większości książek fantasy bestariusz nie stoi na mitologii anglosaskiej czy nordyckiej, ale właśnie słowiańskiej.

Postaram się znaleźć mniej szemrane źródła jednak, bo gdybym miał zacząc cytować więcej fantastyki to zrobiłym niepotrzebny spam :>

PS. Po głowie chodzi mi jakiś ilustrowany bestariusz słowiański, na pyrkonie 2k16 byłem na spotkaniu z autorami. Zrobili wspaniały research i zebrali wszystkie legendy właściwie do kupy i ładnie oprawili.. Czy ktoś może kojarzy o czym mówię? Wydaje mi się, że pasuje idealnie.
EDIT: Wydaje mi się, że to to: https://www.empik.com/bestiariusz-slowianski-vargas-witold-zych-pawel,p1157847304,ksiazka-p?gclid=Cj0KCQiAsdHhBRCwARIsAAhRhsm7s6h1H1J8_orAVikfGMrucb8SkgNHzLMoUAZVk1ER4nNanP2BJTcaAjBVEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
Powrót do góry
Laref

PostWysłany: Wto Sty 08, 2019 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeżeli ktoś ma trochę samozaparcia to można przeczytać cykl Elżbiety Cherezińskiej "Odrodzone Królestwo". Jest to fantastyka historyczna która zahacza o czasy Polskiego rozbicia dzielnicowego. Polecam, świetnie się czyta, świetny klimat średniowiecznej Polski. Jedyny minus to objętość i wielkość, to są tomiszcze którymi można zabić.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/142332/korona-sniegu-i-krwi
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/224497/niewidzialna-korona
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4632243/plomienna-korona
Powrót do góry
Spytko

PostWysłany: Czw Sty 10, 2019 12:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry Wszystkim i powodzenia!

Układając zarys mitologii BS wieki temu korzystałem głównie z 3 pozycji.
Wspomniany Gieysztor (koncepcja drzewa światów), Bruckner i zbiorówka - Zarys dziejów religii (mit indyjska, smoki etc.)

Bruckner widzę jest nawet w wolnych lekturach już.
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/mitologia-slowianska.html

W ostatnich latach temat słowiańszczyzny dość modny i nośny, więc pojawiło się tego sporo, ale nie weryfikowałem na jakim to jest poziomie.

pzdr.
Powrót do góry
Naberus

PostWysłany: Czw Sty 10, 2019 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się ze Spytkiem w pełnej rozciągłości. Obecnie notuje się wzmożone zainteresowanie w tzw. Rodzimowierstwo. Wyznanie owe staje się dość modne, a tym samym otwiera oczy tym, którzy poszukują swoich korzeni. Wszelkie "socialmedia" kwitną dość obficie w artykuły poświęcone rodzimowiercom czyt. odrodzenie kultu Słowian. Naprawdę można czerpać garściami z informacji przekładając na BS'y i jego charakter. Nośność tematu ma zatem przełożenie na wasz projekt. Jak wspomniałem w innym temacie trzymam kciuki!
Neko-hime

PostWysłany: Wto Sty 15, 2019 2:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś wypożyczyłam z biblioteki "Mitologię słowiańską i polską" Brücknera, na razie tylko przejrzałam, ale zapowiada się ciekawie, są opisy bogów, obrzędów oraz demonologia.

Phyllis Christine Cast
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bs.xup.pl Strona Główna -> Karczma Gościrady Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: